Dzisiaj obiecywany tutorial o Photoshopie. Postanowiłam zacząć od najczęściej zadawanego pytania – jak zmieniam kolory. W tym wpisie chciałabym Wam pokazać najprostszy sposób, czyli:
- wykorzystanie podstawowej krzywej do zmiany kontrastu
- użycie narzędzia Barwa/Nasycenie do edycji barw
Otwieramy zdjęcie w Photoshopie. Jak widzicie kolory są przygaszone i trochę ‘nudne’. Na początek warto spróbować wzmocnić je za pomocą kontrastu.
Nie korzystam z narzędzia jasność/kontrast, ponieważ jest ono bardzo prymitywne i nie pozwala na precyzyjną zmianę według pomysłu, ale zmienia wszystkie punkty obrazu jednocześnie. Używam więc czegoś innego – głównej krzywej. Jak ją odszukać widzicie poniżej:
Od razu pokazuję nam się wykres krzywej RGB. Na początku jest to prosta linia położona na histogramie. W miejscu skali widzimy skalę szarości, która sugeruję, że jeśli chcemy manewrować na ciemniejszych punktach zdjęcia powinniśmy przesuwać lewą, dolną część krzywej, a jeśli na jasnych prawą górną częścią. Dokładniej opiszę to następnym razem, dziś najważniejsze jest żebyście wiedzieli, jak ustawić krzywą by wzmocnić kontrast. Należy złapać ją w dwóch miejscach i uformować jak na rysunku – w literę ‘S’ (górna część nad linią, dolna pod linią). Spróbujcie dobrać takie położenie tych dwóch punktów, aby osiągnąć zamierzany efekt.
Kontrast już mamy, czas na zmianę kolorów. W tym poradniku wykorzystuję do tego narzędzie Barwa/Nasycenie:
Najpierw musimy określić jaki kolor mają kwiaty przed zmianą. Do wyboru mamy:
Kwiaty są fioletowe, ale nie ma takiej opcji, musimy więc szukać w kolorach podobnych: np Niebieski lub Karmazynowy. Jeśli wybierzemy dobry kolor i przesuniemy jego suwakiem ‘Barwy’, kwiaty od razu zmienią swój kolor. Jeśli natomiast nie trafimy nic się nie stanie:) Działa to tak, że wybierając np Czerwowny, będziemy zmieniać jedynie kolor czerwonych elementów zdjęcia.
Wybrałam niebieski, do dyspozycji mam 3 suwaki:
- Barwa – najważniejsza opcja, pozwala na zmianę koloru
- Nasycenie – wzmacnia lub osłabia kolor
- Jasność – przyciemnia lub rozjaśnia kolor (radzę nie korzystać za mocno z tej opcji, ponieważ mogą się zrobić brzydkie, nienaturalne kontury).
Poniżej moje ustawienia suwaków i efekt tego działania (porównajcie ze zdjęciem wyżej).
Przejdźmy dalej:
Trawy na zdjęciu wyżej są żółte i zielone, więc będziemy operować na suwakach tych dwóch kolorów. Zacznijmy od żółtego:
Jak widzicie zmieniły się trawy na drugim planie, ponieważ początkowo były bardziej żółte. Teraz zmieńmy zielony kolor, czyli trawy na pierwszym planie:
Na zdjęciu uwidoczniła się brzydka, czerwona plama:
Ma ona odcienie czerwonego i karmazynowego, więc te dwa kolory będziemy edytować:
Zatwierdzamy OK i mamy efekt końcowy:
I porównanie przed i po:
Zdaję sobie sprawę, że ten sposób nie jest idealny. Na zdjęciu widać kilka niedoróbek, ale chciałam dziś pokazać jedynie wybrane narzędzia. Metoda ta jest bardzo prosta i szybka w wykonaniu. Po dojściu do wprawy już po kilkudziesięciu sekundach możemy cieszyć się odmienionym zdjęciem:)
Jeśli jest coś, co chcielibyście przeczytać kolejnym razem piszcie śmiało:)
Więcej tutoriali znajdziecie tutaj
super :)
Dziękuję za ten poradnik! Dopiero wkraczam w świat photoshopa i naprawdę bardzo mi się on przydał! :)
Pozdrawiam! :D
cieszę się, że Ci pomógł:)
super, na pewno się przyda! a jakiego photoshopa masz? a na początki jakiego bym mogła kupić? :)
Pozdrawiam serdecznie!
obojętnie, ale teraz na abonament można kupić tylko CC (czyli zawsze najnowsza wersja). Mam ją w pakiecie z Lightroom’em:). Starsze wersje trzeba kupować normalnie za duże pieniądze i nie dostaje się potem aktualizacji
Też tak przerabiam, najgorzej jest wtedy, kiedy program identyfikuje włosy modelek tak samo jak trawę i nie moge szaleć, bo modelka zostanie z różowymi włosami… ;o
Super :)