W moim anyżowym domu…

Kiedyś święta kojarzyły mi się z zapachem sosny, ozdabianiem pierników, robieniem papierowych ozdób przy nutach kolędy. Pamiętacie to oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę? Nie, nie tą uwarunkowaną aktualnym stopniem wysmażenia karpia, ale naprawdę pierwszą. No właśnie. Jeśli jednak tak, to albo macie dużo szczęścia albo młodsze rodzeństwo.

Dzieci wyrastają, rodzice już nie ‘muszą’ się tak starać, bo przecież licealistka zrozumie, że barszcz nie jest jeszcze gorący. Zrozumie także, że nie będzie żywej choinki, ani dwunastu dań, bo nie jest już mała. Zrozumie, że już nie trzeba się tak starać.

Nie, nie chodzi mi o wypominanie czegokolwiek rodzinie. Raczej sobie samemu. Właściwie o zadanie sobie pytania, czy bycie dorosłym jest równoznaczne z końcem dziecięcej radości? Dziecięcej… co ja mówię – ludzkiej radości. Myślę, że jeśli miałabym wybrać tylko jeden czas w roku, kiedy nie powinniśmy się wstydzić szczęścia byłyby to właśnie święta. Czy naprawdę jutro będę szczęśliwsza, gdy dzisiejszy wieczór spędzę przeglądając youtube’a, niż piekąc z mamą świąteczne ciastka? Wątpię. Ale też rozumiem – nie każdy to lubi. Natomiast prawie każdy lubi swoje bożonarodzeniowe wspomnienia z dzieciństwa. Gwarantuję – wtedy nie było bardziej magicznie tylko dlatego, że klimat był chłodniejszy, więc i śnieg zawitał w wigilie. Było bardziej magicznie, ponieważ to było w naszych sercach.

Nie, nie wymagam teraz od bliskich, aby robili ze mną choinkowy łańcuch. Zmiany zaczęłam od siebie, od swojego nastawienia. Zaproponowałam babci wspólne pieczenie pierniczków – fantastycznie było zobaczyć jej zaskoczenie, że da się i bez cukru. Przy kaloryferze rozpuściłam zapach goździków, a z chłopakiem wybrałam się na bożonarodzeniowy jarmark. Odświeżyłam wigilijne menu i zmieniłam coroczny pomysł na przystrojenie drzewka. Nie chodzi mi o konsumpcyjne podejście, tylko o nastawienie. Jeśli sami zrobicie pierwszy krok, to rodzinę i przyjaciół mniej lub bardziej zarazicie swoim nastawieniem i też poczują na nowo tą prawdziwą, szczerą i dziecięcą magię świąt!

P.S. Miłego wyczekiwania pierwszej gwiazdki:)

12

Zrzut ekranu 2015-12-15 o 17.48.57

3

7

IMG_5163

IMG_5177

IMG_5255

5

035

najnowsze wpisy

Written by:

22-letnia amatorka fotografii, na co dzień studentka informatyki. Kontakt: paulinawawrzoszek@gmail.com

2 Comments

  1. 12/22/2015
    Reply

    Czekam na post o Twoim sprzęcie fotograficznym :D

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Current ye@r *