Dziś drugi krok planowania swojego własnego ekologicznego warzywniaka. Wczoraj pisałam, jak wybrać odpowiednie miejsce, dzisiaj kilka rad jak zaprojektować grządkę.
Po pierwsze nie wszystkie warzywa się lubią (czyli nie mogą być bezpośrednio obok siebie). Przy tworzeniu swojego projektu, długo studiowałam tabelę wzajemnych sympatii warzyw:) Na szkicu, który Wam niżej pokażę, wszystko to jest uwzględnione. Mimo to przedstawiam kilka najważniejszych wskazówek:
- Pomidory nie lubią ogórków
- Celuba nie lubi prawie nikt więc umieściłam ją na końcu
- Rzeżucha i bazylia źle wpływają na wiele warzyw więc z nich zrezygnowałam.
- Marchewka i burak za sobą nie przepadają
- Pomiodor dobrze rośnie obok pietruszki
Jeśli wasza grządka ma 120cm szerokości, stwórzcie 1 rządek, na moim projekcie są 2 (120cm + 120cm + 30cm ścieżka = 270cm szerokości), długość mojej to 840cm. Jak to zrobić opisałam niżej.
Przyjęłam, że 1cm na skali to 20cm ziemi, ponieważ dla większości warzyw to odpowiedni odstęp między rzędami. Na szkicu najwęższy prostokąt jaki widzicie (np. miejsce na por) ma 20cm szerokości i 120cm długości.

Objaśnienie oznaczeń na przykładzie pola ogórka:
- Ma 6cm szerokości na podziałce, więc 6x20cm = 120cm w terenie
- Cyfra ‘3’ oznacza ilość rzędów ogórka, którą zamierzam w tym polu posadzić.
- ‘2.V’ to druga połowa maja, czyli termin siania
- Kolor zielony to możliwość siania w tym terminie nasion od razu do gruntu. (Warzywa przy których kolor jest czerwony wymagają posiania w domu w marcu lub kupna gotowych sadzonek w maju)
Tak jak mówiłam odstępy między większością rządków warzyw to 20cm, niżej wyjątki (wszystko to widać na projekcie):
- 10 cm – małe rośliny- rzodkiewka
- 40 cm – duże rośliny – ogórek, fasola, papryka, rabarbar, dynia, cukinia, jarmuż, pomidor
Zdaję sobie sprawę, że mój projekt jest dość duży (270cm x 840cm). Aby zaprojektować mniejszą grządkę należy:
- wyrzucić z planu część warzyw (w tym te największe)
- zmniejszyć ilość pozostałych (np. zamiast 6 rzędów buraka zrobić 2).

- Zachować przy tym kolejność (żeby warzywa widoczne na planie po lewej stronie nie były obok tych po prawej – np pomidor obok ogórka. Jeśli z tego, co nam zostało (rysunek wyżej) chcemy zrobić jeden rządek, zamiast dwóch wyjdzie mniej więcej taka kolejność:
zioła (1x20cm), szczypiorek (2x20cm), por (1x20cm), marchew (3x20cm), ogórek (1x40cm) sałata (2x20cm), burak (2x20cm), kalarepa (1x20cm), rzodkiewka (4x10cm), szpinak (1x20cm), pietruszka (1x20cm), pomidor (1x40cm), cebula (1x20cm) = 420cm
W sumie 420cm długości (i 120 szerokości), czyli 1/4 z tego co było. Zmniejszać można oczywiście dalej. Szerokość grządki też można skrócić ze 120cm do np 80cm.
W kolejnym wpisie pójdziemy na zakupy:) Wszystkie wpisy o hodowli warzyw znajdziecie tutaj.
[…] Projektowanie […]