Szybki sposób na znalezienie swojego stylu w fotografii.

Ludzie często mówią mi, że gdy pierwszy raz zobaczyli moje zdjęcia byli zaskoczeni. Zwykle przewija się zdanie, że nigdy nie widzieli podobnych prac. Pytania jakie dostaje na początku rozmowy, to ‘jak’, ‘dlaczego’, ‘skąd biorę pomysły’. Nie uważam, że moje fotografie są świetne technicznie, lepsze, czy gorsze od innych. Nie próbuję ich porównywać. One są po prostu… moje. Myślę, że to jest najważniejsze – żeby znaleźć swój styl, który będzie nas wyrózniał. Ja wciąż go szukam, ale czuję, że jestem już bardzo blisko. Chciałabym Wam dziś opowiedzieć o tym co ja robię, żeby wypracować sobie charakterystyczną ‘markę’. Marka, brzydkie słowo – wybaczcie. Ale do rzeczy;)

A) Dopiero zaczynam robić zdjęcia – Co właściwie mi się podoba?

Oglądaj, oglądaj, oglądaj… Jest wieczór, pada deszcz, nie masz modelki, chcesz odpocząć. Jednak czujesz, że Twój aparat za długo już leży w szufladzie. Nic na siłę. Myślę, że robienie zdjęcia, żeby tylko je zrobić, nie ma sensu. Lepiej zrobić sobie herbatę i poszukać inspiracji. Inspiracja to nie gotowy przepis na zdjęcie. Inspiracja to kolor, kształt, poza lub miejsce. Nigdy nie wszystko razem. Gdzie szukać? Oczywistym będzie jeśli napiszę, że w internecie. Ok, więc zacznijmy od internetu. Polecam portal 500px.com. Dzięki dynamicznej punktacji, są znikome szanse, że natrafisz na zdjęcie słabe lub starsze niż 24h. 500px nazwałabym największą na świecie fotograficzną tablicą. Wejdź w kategorie, sprawdź która najbardziej Ci się podoba – oglądaj, planuj i działaj!

B) Już robię zdjęcia – jak określić swój styl?

Wybierz kilka swoich zdjęć, które najbardziej lubisz. Stwórz nowy folder, albo najlepiej je wydrukuj. Następnie wymyśli kilka kategorii, które będą opisywać Twoje zdjęcia (np. sposób kadrowania, kolorystyka, stylizacja, rekwizyty, miejsce). Przy każdym zdjęciu opisz jednym słowem każdą z kategorii (np dla kolorystyki: żywa lub spokojna). Dzięki temu każdy obraz będzie opisany przez charakteryzujące cechy.

Wybrałam siedem kategorii i do każdej z nich dwie możliwości odpowiedzi.

kadrowanie: kwadrat / prostokąt
jasność: jasne/ciemne
kolory: jednolite/różnorodne
stylizacja: suknia/sukienka/spódnica
bajkowy motyw: jest/ nie ma
elementy magii: są / nie ma
kadr: bliski / daleki

Każdemu z moich ośmiu ulubionych zdjęć przypisałam kolejno odpowiedzi na każdą z siedmiu kategorii. Pod każdym zdjęciem pierwsze ze słów opisuje kadrowanie, drugie jasność itd..
styl1

Po wykonaniu tego kroku z każdej kategorii wybierz to słowo, które powtarzało się największą ilość razy. Następnie zaznacz je kolorem pod wszystkimi zdjęciami, gdzie wystąpiło.

styl2

 

Słowa które występowały pod moim zdjęciami najczęściej to :

kadrowanie: kwadrat / prostokąt
jasność: jasne/ciemne
kolory: jednolite/różnorodne
stylizacja: suknia/sukienka/spódnica
bajkowy motyw: jest/ nie ma
elementy magii / nie ma
kadr: bliski / daleki

(w przypadku równej liczby wystąpień 4:4, sama wybrałam cechę, którą bardziej lubię (np 4 zdjęcia są kwadratowe, 4 prostokątne, wybrałam kwadratowe, bo chcę w przyszłości wybierać tą cechę)

Komplet słów, które zaznaczyłam kolorem opisują mój styl. Dzięki temu przy robieniu kolejnych zdjęć będę mogła sprawdzić, czy będą one pasować do mojego portfolio. Moje zdjęcia są kwadratowe, ciemne, jednolite kolorystycznie, występują w nich bajkowe i magiczne motywy, a modelkę widać całą w długiej sukni. Ze swoich notatek, możesz sprawdzić, które ze zdjęć najlepiej opisuje Twój styl. U mnie najwięcej ‘pokolorowanych cech’, a właściwie cały ich komplet ma pierwsze zdjęcie.

Zrzut ekranu 2014-03-8 o 15.17.59

Mam nadzieję, że mój sposób na określenie swojego stylu wydał się Wam interesujący. Chętnie poznam Wasze opinie i wyniki;)

Powrót do strony głównej

najnowsze wpisy

Written by:

22-letnia amatorka fotografii, na co dzień studentka informatyki. Kontakt: paulinawawrzoszek@gmail.com

7 Comments

 1. 3/8/2014
  Reply

  Uwielbiam te Twoje notki i porady fotograficzne. Poproszę o więcej takich.
  Ja dopiero zaczynam i własnie szukam pomysłu na siebie dlatego też bardzo pomagasz to wszystko zrobić. ;)

  • Paulina
   3/8/2014
   Reply

   bardzo się cieszę, że moje wpisy Ci pomagają;) Gdybyś miała jakieś konkretne pytania, pisz śmiało;)

 2. Magda
  3/13/2014
  Reply

  JESTEŚ CUDOWNA !

 3. Daria
  4/14/2014
  Reply

  świetna strona! jestem tutaj pierwszy raz, ale na pewno będę tu regularnie zaglądać! robisz świetne zdjęcia i dajesz bardzo przydatne rady, jesteś wspaniała!

  • Paulina
   4/14/2014
   Reply

   dziękuję i zapraszam ponownie:))

 4. 7/20/2014
  Reply

  Niby większość z tych rzeczy wiem i w swoich postach nie odkrywasz ameryki, ale po prostu tak mi miło czytać na temat fotografii i podoba mi się strasznie sposób w jaki o niej piszesz ;) Pozdrawiam, buziaki!

 5. […] Robiąc zdjęcia w formacie 2:3, portfolio najczęściej jest podzielone na zdjęcia poziome i pionowe. Przy formacie 1:1 problem niespójności znika. Wówczas już sam format nadaje stylu naszej galerii. Kiedyś zagłębiłam się bardziej w temat odnalezienia własnego charakterystycznego stylu w fotografii. Wpis z gotowym przepisem: link […]

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Current ye@r *